Také v letošním roce je program festivalu Divadelní svět Brno podrobně sledován ve festivalovém zpravodaji Theatrocén, který bude tentokrát vycházet průběžně jako součást studentského časopisu Krith Katedry divadelních studií FF MU.

Zamyšlení nad silnou inscenací Smrt Jana Pavla II. (Teatr Polski) napsala Adéla Ohnheiserová.

Smrt může být vnímána různě

Dokumentární rekonstrukce mapující poslední chvíle života a smrti papeže Jana Pavla II. ale i kritika umělého udržování při životě na pozadí katolické církve. Inscenace Jakuba Skrzywanka, kterou nastudoval se souborem divadla Teatr Polski, byla jednou z inscenací představující na DSB práci tohoto polského režiséra .

Papež Jan Pavel II. je nemocný a umírá, žádný z lékařů si nedovolí napsat do zprávy něco jiného. Ocitáme se v Apoštolském paláci ve Vatikánu, v soukromých pokojích papeže, kde je s ním 24 hodin denně sedm dní v týdnu přítomen někdo z lékařského personálu. Na scéně je kovová konstrukce s kopulí, která připomíná kapli stojící na čtyřech mohutných kamenných blocích. Ve středu jeviště je umístěna nemocniční polohovací postel. V levém rohu je schovaná televize. Svatý otec (Michał Kaleta) sedí na stoličce, ale je vidět, že jeho zdravotní stav je vážný.