Konečně vám můžeme představit zbylé koprodukční projekty, které vznikly přímo pro letošní ročník DSB. Koncepce, zahrnující celkem 5 projektů s nezávislými divadelními soubory, vznikla jakožto odpověď na koronavirovou pandemii, která výrazně postihla zejména tvůrce této divadelní sféry.

Divadlo LETÍ, které kromě objevování nových textů hledá také nové formy, jak současné hry inscenovat – v minulosti uvedlo inscenace s prvky imerzivního divadla, nebo site-specific projekty, připravilo ve spolupráci s DSB Pubkvíz o budoucnosti světa. Interaktivní forma inscenace, jejímiž autory jsou Martina Schlegelová a Marie Špalová, je tematicky zaměřena na otázky environmentální, ale i společenské. Přináší tak nový pohled na téma, u něhož různá zpracování často kolísají mezi klimatickým aktivismem a klimaskeptismem. Inscenaci režírovala Martina Schlegelová.

V koprodukci DSB a brněnského BuranTeatru vznikl site-specifický projekt I am not Alone, který si klade za cíl zkoumat kontext vztahu tolerance a ignorance k současným aktuálním společenským otázkám, zejména těm, které se týkají každodenního soužití dvou lidí. Opravdu je homosexualita, transsexualita, rasismus aj. dnes normální, nebo je pouze ignorujeme? Na tyto otázky hledá v divadelně-pohybovém projektu odpověď tým režiséra Juraje Augustína. Nejveselejší tanec smrti v Evropě přiveze soubor Geisslers Hofcomoedianten. Pod názvem 27. Exekuční show Jana Mydláře vám představíme raně barokní katovnu české politiky. Morbidní kabaret národního hrdinství, ve kterém konferenciér Jan Mydlář dává prostor k 27+1 originálním číslům. Od kupletu k madrigalu a od žonglování po drama, to vše s vírou pevnou jako mariánský sloup a z lásky věrné až za hrob.

Hilsneriáda, jež vyvolala vlnu antisemitismu na přelomu 19. a 20. století, je součástí projektu Divadla Feste. Zachycuje průběh vyšetřování i soudního procesu z nečekané perspektivy, z pozice zavražděných žen. Režisér Jiří Honzírek akcentuje zejména téma zneužívání památky obětí k politickým machinacím.

Koprodukční linii uzavírá veřejná projekce dokumentu Hovory z Ján – debata v dokumentární omáčce, věnující se originálnímu profilu režiséra a autora Jana Kačeny, který vznikl jako svébytný záznam debaty okruhu umělců i kritiků v režii Robina Kvapila.