Tipy na představení DSB 2021

Pro německomilovné divadelní fajnšmekry se nabízejí tipy hned dva, oba přitom bude možno zhlédnout odkudkoli online: Německá režisérka Susanne Kennedyová, jedna z hvězd současného světového divadla, multimédia dlouhodobě integruje do svých pozoruhodných scénických děl, z toho pohledu bude chystané přenesení její oceňované inscenace Čechovových Tří sester z mnichovského divadla Kammerspiele do online prostředí zajímavým myšlenkovým i estetickým experimentem v opačném směru: divadelní tvar bude v rámci Divadelního světa Brno zpětně integrován do světa multimédií. Jak to může fungovat? Sám jsem zvědavý.

Stejně tak se těším na brémského Jezdce na bělouši, který se měl na festivalu hrát původně živě, i ve formě záznamu však zůstává výjimečnou a uhrančivou podívanou, promlouvající k současnému divákovi jazykem romantika Theodora Storma i scénickou poetikou režisérky Alize Zandwijk o tématech vztahu člověka a přírody s nečekanou, doslova živelnou silou.

Nezdolné (ani dlouhými měsíci v izolaci ještě nezdolané) fanoušky živého setkávání pak co nejsrdečněji zvu na provázkovský dvůr, na němž si budou moci užít večerní koncerty a především exkluzivní premiéru dosti vtipné, lehce konspirativní open air jízdy tvůrčího dua Petr Erbes & Boris Jedinák s názvem Setkání spiklenců!

Martin Sládeček, dramaturg Divadla Husa na provázku