Tipy na představení DSB 2021

Zůstávám do poslední chvíle optimistou, a tak vás budu zvát především na živé divadelní produkce. Mám radost, že se nám i v těchto nelehkých podmínkách podařilo podpořit vznik šesti koprodukčních projektů nezávislých divadelních souborů, kteří připravili inscenace přímo pro letošní ročník. Osobně jsem nejvíce zvědavý na inscenaci Druzí lidé Divadla X10 a na projekt Divadla Feste Hilsner a ti druzí, který vzniká i v koprodukci s dalším brněnským festivalem Meeting point. Oba projekty spojuje ochota otevírat témata, o kterých se v české společnosti rádo mlčí.

Naopak jako velmi intimní a přitom velmi silný zážitek mohu doporučit inscenace Divadelního spolku Jedl. Cenami právem ověnčený inscenační projekt Zahradníček / Vše mé je tvé a zbrusu novou inscenaci mapující složitý vztah Augusta Strindberga a jeho ženy Siri s názvem Manželská historie, která bude mít na DSB svou oficiální premiéru. Současně se nám podařilo ve spolupráci s platformou Dramox vytvořit souběžně i online premiéru této inscenace. Režie záznamu se ujal Robert Sedláček, právě s ambicí jak se s novou divadelní „online perspektivou“ utkat se ctí.

Do třetice Vás pozvu do online prostředí a to na zahraniční program. Mezinárodní část programu považuji za zásadní součást našeho festivalu. Kolegy ze zahraničí bohužel nemůžeme do Brna – vzhledem k pandemické situaci, pozvat, ale věřím, že i když už je venku pěkně, jeden z večerů či nocí můžete využít ke zhlédnutí výjimečných inscenací. Každý den festivalu bude možné sledovat zdarma po dobu 24 hodin jedno zahraniční představení, které bude opatřené českými titulky. Ve formě krátkých zdravic od inscenačních týmů se alespoň na dálku můžete na chvíli přenést do divadelního světa za našimi hranicemi. Nenechte si rozhodně ujít Tři sestry od renomované německé režisérky Susanne Kennedy, které boří všechny hranice inscenování Čechova a přitom skvěle pojmenovávají odcizenost „virtuální divadelní reality“, anebo neméně exkluzivní zážitek If At All světové taneční špičky, izraelského souboru Kibbutz Contemporary Dance Company.

 

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno a festivalu Divadelní svět Brno