Tipy na představení DSB 2021

DD 1 (Divák DSB): Cože? Copak nemáme všeho toho koukání na divadlo v počítači už dost? Kvůli čemu máme zase žhavit monitory?

DD 2 (Důmyslný dramaturg): Jasně, chápeme. Ale máme pro vás takovou sympatickou linku antického dramatu. Poctu dvěma zásadním osobnostem (nejen) brněnského divadla – teatroložce a překladatelce Evě Stehlíkové a herci, režisérovi a principálovi Divadla U stolu Františku Derflerovi.

DD 1: Poctu? To jako že dovezete nějaké inscenace a ty jim věnujete?

DD 2: Jasně, to taky. Ale kromě toho vznikne přímo pro festival v režii Lukáše Kopeckého záznam scénické skicy Senecova Oidipa v překladu právě Evy Stehlíkové, natočená v prostorách Sklepní scény CEDu, kde působilo Divadlo U stolu. Tahle přes dva tisíce let stará antická coolness se ještě nikdy v Čechách nehrála.

DD 1: Hm hm. To nezní marně. A bude ještě nějaká přespolní antika?

DD 2: Ale jistě. Razantně vyložená Médea maďarského souboru KV Társulát – Trafó, odehrávající se v mateřském centru. Oidipús mnichovského Residenztheateru, který měl na DSB velký úspěch v roce 2017 – kdo ho viděl, může si připomenout, kdo ne, má šanci to napravit. (Oboje s titulky.) A k tomu ostře politicky vyložená Antigona ze Slovenského národného divadla, s apelativními songy písničkářky Katarzie.

DD 1: Tak jo, ukecal jsi mě. Tak se ten váš antický online mrknu.

DD 2: Potěšení na naší straně. Jak pravil už Aristotelés – divadlo online je lepší než žádné divadlo.

Jan Šotkovský, dramaturg Městského divadla Brno